Prącie pokryte (prącie zakryte)
Opis wady i sposobu leczenia

Z Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych (dla dorosłych i dla dzieci) Kierownik: prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński

spodziectwo, spodziectwo u dzieci, przetoka cewkowo-skórna, zwężenie cewki moczowej, prącie pokryte, prącie pogrążone, skrzywienie prącia, jądro niezstąpione, wnętrostwo, niedorozwój prącia, chirurgia dziecięca, chirurg dziecięcy, urolog dziecięcy, urologia dziecięca

Dziecko urodziło się z prąciem całkowicie schowanym pod skórą w okolicy łonowej. Z zewnątrz widoczny był tylko bardzo zwężony napletek (stulejka). Przy badaniu dotykiem prącie było wyczuwalne. Potwierdzono jego obecność i kształt w badaniu ultrasonograficznym. Operacja została wykonana gdy dziecko skończyło 5 miesięcy. W czasie operacji uwolniono prącie ze zrostów oraz pokryto je skórą z naciętego i odwróconego napletka. Umocowano jednocześnie
skórę do głębszych warstw prącia z wytworzeniem kąta prąciowo-łonowego i prąciowo-mosznowego.

Dziecko 1. Widok z góry (stan przed operacją)
Dziecko 1. Widok z boku (stan przed operacją)
Dziecko 1. Widok z boku (stan 7 miesięcy po operacji)
Dziecko 1. Widok z góry (stan 7 miesięcy po operacji)
 
Dziecko 2. Dziecko od urodzenia oddawało mocz bardzo cienkim strumieniem. Ponad skórę podbrzusza wystawał tylko napletek. Całe prącie schowane było pod skórą co potwierdziło badanie ultrasonograficzne. W wieku 6 miesięcu nasiliły się trudności w oddawaniu moczu a pod zwężonym napletkiem gromadziło się dużo moczu. Wystąpiły nawracające zakażenia dróg moczowych.
Dziecko 2. Stan przed operacją
Dziecko 2. Stan 1,5 roku po operacji nacięcia zwężonego napletka i uwolnienia prącia z okolicy podbrzusza. Długość prącia 2 cm. Widok z boku.
Dziecko 2. Stan 1,5 roku po operacji. Widok z góry.
 
 
Dziecko 3. foto 1. Dziecko lat 9, z dużą nadwagą, w miejscu prącia widoczny jest tylko napletek, całe prącie jest umieszczone pod skórą. Widoczne blizny na podbrzuszu po operacjach obustronnego wnętrostwa (jądro niezstąpione, wnętrostwo), które odbyły się w innym ośrodku, jednak nadal jądro prawe nie jest obecne w worku mosznowym.
Dziecko 3. foto 2. Czasami ponad powierzchnię podbrzusza wysuwa się tylko część żołędzi prącia, którą widać poprzez skórę prącia.
Dziecko 3. foto 3. Stan po operacji. Prącie jest widoczne ponad powierzchnią podbrzusza. Widok z boku.
Dziecko 3. foto 4. Stan po operacji. Prącie jest widoczne ponad powierzchnią podbrzusza. Widok od góry. Zaznaczone zagłębienie skóry wokół prącia i dalej na zewnątrz uwypuklenie warstwy tłuszczowej.
Dziecko 3. foto 5. Stan 2 lata po operacji. Widok od dołu, prawidłowy kąt prąciowo-mosznowy.
Dziecko 3. foto 6. Stan 2 lata po operacji. Widok na prącie z boku, prawidłowy kąt prąciowo-mosznowy, oba jadra w worku mosznowym.
Dziecko 3. foto 7. Stan 2 lata po operacji. Widok od góry, wielkość prącia po operacji i po leczeniu jest prawidłowa, zaznaczony kąt łonowo-prąciowy, oba jadra w worku mosznowym.