_Stulejka_

_O wędzidełku napletka_

z Gabinetu Chirurgii Rekonstrukcyjnej Męskich Narządów Moczowo-Płciowych (dla dorosłych i dla dzieci)
Kierownik Gabinetu: prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński


Wędzidełko napletka jest fałdem skórnym położonym na dolnej powierzchni żołędzi w jej linii pośrodkowej. Przyczepia się ono zwykle poniżej ujścia zewnętrznego cewki moczowej, przebiega ponad rowkiem zażołędnym i kończy się w obrębie wewnętrznej blaszki napletka. W warunkach prawidłowych wędzidełko umożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek zażołędny tak w stanie zwisu jak i w czasie wzwodu prącia. W przypadku wrodzonego skrócenia wędzidełka lub jego małej elastyczności w czasie stosunku może dochodzić do bolesnego pociągania żołędzi, do jego powierzchownego pękania wędzidełka czy nawet do przerwania jego ciągłości. Oprócz bólu pojawia się wtedy krwawienie, które u większości pacjentów ustępuje po uciśnięciu rany. Naderwanie wędzidełka prowadzi do jego gojenia się z wytworzeniem blizn, które jeszcze bardziej skracają wędzidełko.

Leczenie polega wykonaniu operacji plastycznej wydłużenia wędzidełka. Zabieg ten zwykle jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Wyniki leczenia, pod warunkiem, że operacje są przeprowadzane przez doświadczonych lekarzy, są dobre. Gojenie rany po operacji trwa tydzień. Wskazana jest co najmniej jedna kontrola pooperacyjna. Trzeba również zrobić miesięczną przerwę w odbywaniu stosunków seksualnych. Jest ona potrzebna dla zwiększenia wytrzymałości zeszytej rany na rozciąganie.

U pacjentów, u których nie można zsunąć napletka z powodu stulejki nie można - z powodów oczywistych - ocenić czy wędzidełko jest prawidłowe. Gdy napletek zakrywa żołądź - a tak jest stale przy dużych zwężeniach napletka - wędzidełko nie jest napięte i nie powoduje żadnych dolegliwości. Pozostawienie za krótkiego wędzidełka w czasie operacji plastycznej poszerzenia napletka powoduje, że pacjent po operacji będzie odczuwał bóle, których nie miał wcześniej. Zsuwanie się bowiem napletka w stanie wzwodu (np. a tak jest przy kontaktach seksualnych) powoduje, że takie wędzidełko bardzo się napina i pociąga żołądź ku dołowi. O takiej sytuacji warto uprzedzić pacjenta i poinformować go o możliwości plastycznego wydłużenia wędzidełka (o ile okaże się ono za krótkie) w czasie tego samego zabiegu.


© 2023 Projekt, wykonanie, opieka nad stroną Paweł Piotr Kowalik